Inkoust pro Epson - Light Magenta 100 ml

Stručný popis: ideální pro kvalitní tisk.

Dostupnost: skladem

Cena: 113 KčCena bez 21% DPH: 93 Kč

Umístění Inkoust pro Epson - Light Magenta 100 ml

Inkoust pro Epson - Light Magenta 100 ml

Fotografický inkoust, nebo dye-based inkoust - je barvivo rozpuštěné ve vodě.

 

 

________________________________________________________________________________________________________________

Porovnání inkoustů pro účely tisku na papír

Porovnání inkoustů pro účely tisku

Klasický inkoust (Dye Ink) se vpíjí do papíru, je na bázi vody. Proto s ním tiskárny snadno pracují, snadno míchají, ale když Vám na papír kápne voda, inkoust se rozpíjí. Pigmentový inkoust se rozpíjet nebude, což znamená velikou výhodu.

Pigmentový inkoust nemá tolik barevných variant a je těžší s tím pro tiskárny dosáhnout některých odstínů. Dle některých názorů je černá založená na pigmentovém inkoustu méně černá, než klasický černý inkoust.

Pigmentový inkoust má významně delší trvanlivost a stálobarevnost než klasický inkoust. Bývá srovnáván s oblázky na pláži: Pokud je vystavíte slunci a vodě stále si uvnitř zachovají barvu, i když třeba na povrchu se trochu barvy ztratí, ale běžným okem to vůbec nezaznamenáte. Naproti tomu běžný inkoust je přirovnáván k písku. Stačí nějakou dobu působení vody a slunce a za chvíli Vám z barvy nezbude nic. Tato vlastnost pigmentových inkoustů je velmi ceněná. Záleží na značce inkoustu a na poměru barviva a pigmentu. Inkousty s obsahem 100% pigmentu jsou vysoce ceněné a používají se na tisk určený k archivaci.

 

Hlavní výhody pigmentového inkoustu oproti klasickému:

  • Nerozpíjí se. Pigmentový inkoust si totiž můžete představit jako směs tekutiny a malých částeček barvy. Pigmentový inkoust po nanesení uschne a pak již ani kapka vody (či ukápnutá slza nad velmi povedeným blahopřáním), nezpůsobí pohromu v podobě rozpitého obrázku.
  • Zachovává si stálobarevnost. Zatímco běžné inkousty při dlouhodobém vystavení slunci časem vyblednou, pigmentový inkoust Vám udrží prakticky věčně stále stejnou barvu.

 

Nevýhody pigmentového inkoustu u fotografického tisku:

Nevýhodou pigmentových inkoustů je někdy problematický tisk na lesklý papír  u fotografií, protože při namíchání inkoustu v určitém poměru barva x pigment může docházet k nerovnoměrnému nanesení barvy (resp. pigmentu) a k tomu, že barva fotografie není dostatečně a rovnoměrně sytá a správně barevná. Díky tomu, že se pigmentový inkoust nevstřebává do papíru a dva sousedící odstíny se nikdy nesmíchají, dochází někdy ke zvláštnímu nechtěnému lomení světla a neurčitosti barev.

To jsou však problémy, na kterých pracují výrobci tiskáren a náplní do nich. V současné době se již předhánějí v jejich řešení a nabízejí technologie, které si dovedou s uvedenými slabými stránkami pigmentových inkoustů poradit a otevřít tak dveře použití pigmentových inkoustů, jejichž základní vlastnosti - nerozpíjivost a stálobarevnost - jsou velikou výhodou.

Diskuse

Produkt zatím nikdo neokomentoval. Buďte první!

* *
Antispam: šest+tři = (napište správný výsledek)

Podobné k Inkoust pro Epson - Light Magenta ...